Kansainväliset hankkeet

Etusivu / Suomeksi / Info / Kehittämispalvelut / Kansainväliset hankkeet

KANSAINVÄLISYYS

Ylä-Savon ammattiopiston kansainvälisyysstrategian tavoitteena on tuottaa alueen elinkeinoelämälle osaavia työntekijöitä, joilla on kokemusta ja kykyä toimia vieraan kulttuurin edustajan kanssa sekä kotimaassa että ulkomailla. 

Tarjoamme opiskelijoille mahdollisuuden suorittaa tutkintoihin liittyviä työssäoppimisjaksoja ulkomaisissa yhteistyöorganisaatioissa.

Henkilöstöllämme on mahdollisuus kansainvälistymiseen erilaisten opintomatkojen, stipendien, opettajavaihdon sekä erilaisten kv-projektien kautta.

Nämä toimintamuodot rahoitetaan joko organisaatiomme perusrahoituksella tai erilaisilla EU-projektirahoituksilla
 
 
Yhteyshenkilöt:

Riina Huttunen, hankepäällikkö, 0400 793129, riina.huttunen@ysao.fi

 

KV-opettajat:

Hyvinvointi ja liiketoiminta:

Palveluosaaminen:


Raija Perälä, Asevelikatu, 0400 792 821, raija.perala@ysao.fi
Marja Hurskainen, Tähtiniemi, 0400 793 189, marja.hurskainen@ysao.fi


Ohjausosaaminen:


Hannele Juntunen, Ahertajankaarto, 0400 792 860, hannele.juntunen@ysao.fi

Luonnonvaraosaaminen:


Sanna Pukarinen, Hevostalous, Hingunniemi,  0400 798 525, sanna.pukarinen@ysao.fi
Päivi Kallionpää, Maatalous ja eläintenhoito, Peltosalmi,  040 1778 538, paivi.kallionpaa@ysao.fi

 

Työelämäosaaminen:
Heli Pironetti, Ahertajankaarto, 0400 792 798, heli.pironetti@ysao.fi
Kristiina Niskanen, Yhteiset tutkinnon osat, 0400 793 363, kristiina.niskanen@ysao.fi

Teknologia ja liikenne:

Timo Talja, Asevelikatu, 040 179 8154, talja.timo@ysao.fi
Timo Juntunen, Ahertajankaarto, 0400 793 023, timo.juntunen@ysao.fi
Simo Hänninen, Asevelikatu, 0400 792 844, simo.hanninen@ysao.fi

 

 
Päivitetty: 4.9.2015